working_holiday_visa_Novy_Zeland

Nový Zéland Working Holiday Visa – jak na to?

Pokud je vám 35 let a méně, můžete si zažádat o Working Holiday Visa na Nový Zéland. Pozor, počet víz udělených ročně pro Čechy je omezený (maximálně 1200). Zájem je veliký a proto je potřeba se dobře připravit.

Podobně jako Nový Zéland se Čechům otvírá možnost Working Holiday Visa také v dalších zemích jako je Kanada, Austrálie, Izrael, Japonsko, Jižní Korea a další.

Proč je Nový Zéland tak populární?

Je to nádherná země se skvostnou přírodou. Lidé jsou dobří a společnost je velmi vstřícná, upřímná a čestná. Lidé nikam nespěchají, mají rádi cestovatele a velmi se starají o svou přírodu. Během Working Holiday visa nemůže být vaším hlavním cílem práce ani studium, jde o kombinaci cestování s občasnou např. sezónní prací. Jakákoliv země pro WHV vyžaduje už mít s sebou našetřeno na případné výdaje. Ovšem možnost práce, ať už sezónní, vám pomáhá s vašimi výdaji přivydělat si na cestách, což je zásadní. Pak už záleží jen jakým způsobem žijete a jaké máte výdaje.

Nový Zéland vám nabízí snadný způsob jak cestovat a přivydělat si na cestu. Příroda je neskutečně různorodá a na poměrně malém území se můžete setkat s ledovci, krásnými horami, jezery, pralesy, sopkami, nekonečnými plážemi bez lidí, gejzíry, obrovskými stromy Kauri, jeskyněmi a mnoha zvířaty a ptáky.

Vylepšení angličtiny

Do toho budete procvičovat popřípadě zdokonalovat svou angličtinu. Pro WHV nepotřebujete příliš velkou úroveň angličtiny. Do začátku vám vystačí nějaký základ a pak už je to na vás. Důležité je nebát se, komunikovat s lidmi, zkoušet a poslouchat. A půjde všechno.

Tato země je velmi otevřena cestovatelům z celého světa a můžete potkat mnoho přátel. Záleží jen na vás.

A kdo by za svůj život nechtěl zažít období, kdy pro vás není důležité kolikátého je nebo kolik je hodin. Prostě jen žít přítomností okamžiku, vychutnávat si každičký moment, každou krajinu a „go with the flow“.

Kdo jednou zažil, pak si jen přeje, aby i další lidé mohli zažít něco takového alespoň jednou v životě. Je to dar.

typická zeleň na Novém Zélandu
typické zelené kopce na Zélandu

Jak tedy získat Working Holiday Visa pro Nový Zéland?

(přesná aktuální kritéria můžete nalézt na stránkách Imigration Office)

  • potřebujete zažádat o WHV online přímo na stránkách Immigration office.
  • Pohlídejte si datum a čas otevření registrací, rychle to bude pryč.
  • Předem se seznamte s formulářem aplikace, co budete vyplňovat – povinná políčka a bez diakritiky. Potřebujete dobré připojení. Můžete požádat o pomoc přátelé, ať v době otevření aplikací vám pomáhají s vyplňováním i z jiných zařízení. Předem si připravte veškerou nutnou dokumentaci pro registraci.
  • zaplatit poplatek kartou
  • vyčkejte na své šance i v případě zamítnutí aplikace
  • skvěle podrobný a aktuální popis jak přímo na registraci můžete najít zde.

Co je potřeba zařídit na cestu?

Zpáteční letenka?

Budete potřebovat zpáteční letenku popř. dostatek finančních prostředků na její nákup. I když je zpáteční letenka levnější než jednosměrná, osobně doporučuji koupit jen jednosměrnou a ponechat si finanční prostředky na nákup zpáteční letenky na účtě. Za rok se toho může stát hodně. Nikdy nevíte koho potkáte, co nebo kdo vás inspiruje, kudy budete chtít vzít cestu zpět nebo kdy. Dostatek finančních prostředků na letenku i něco do zásoby do začátku (alespoň 80-100 tisíc) budete muset prokázat výpisem z bankovního účtu (mohou si to také vyžádat u vstupu do země, popř. vás mohou vrátit).

Pozn.: Vzhledem k tomu, že let na NZ trvá cca 24 hodin, je možné, že budete dělat zastávku na cestě tzv. Tranzit při přestupu či načerpání paliva nebo tzv. Stopover, když se na nějakém místě zastavíte na den či pár dní po cestě). Záleží na podmínkách vaší letenky. Pokud budete dělat zastávku třeba v USA (nezapomeňte si i pro tranzit zajistit víza pro USA – ESTA). Nebo na druhou stranu, často lidé využívají po cestě Stopover v některém z asijských velkoměst jako Kuala Lumpur či Soul.

Cesta k mount Aspiring Nový Zéland Working Holiday Visa
Cesta na k Mt. Aspiring

Cestovní pojištění

Budete potřebovat Cestovní pojištění a to po dobu celého svého pobytu mimo ČR. Je možné, že při vstupu na NZ můžete být vyzváni prokázat, že máte zdravotní/cestovní pojištění.

Při dlouhodobém pobytu mimo Českou republiku je potřeba se odhlásit ze své zdravotní pojišťovny a odevzdat svou zdravotní kartičku.

Ponz.: Jakmile se odhlásíte ze své zdravotní pojišťovny, při znovu zapsání při návratu do ČR můžete být požádáni prokázat, že jste byly po celou dobu mimo ČR pojištěni. Neměl by vám chybět ani jediný den. Hrozí za to velké penále a doplatek celého období (nikoliv jen chybějícího dne).

Mezinárodní řidičský průkaz

Pokud na Zélandu hodláte řídit, zařiďte si před cestou mezinárodní řidičský průkaz. Budete ho dokládat, např. při pronájmu nebo přepisu vozu.

Před příletem

Před příletem na Nový Zéland mějte vyčištěné trekové vybavení do hor, obzvláště svou používanou trekovou obuv či hůlky. Nemůžete do země přivést žádné rostliny nebo zvířata, ani bahno na své obuvi. Na letišti budete procházet přes X-Ray a kvůli ochraně životního prostředí i společnosti je kontrola na letišti poměrné přísná. Připravte se na to.

Po příjezdu na Nový Zéland

  1. Zařiďte si bankovní účet – můžete si ho zařídit zdarma často jen s povinným minimem, např. BNZ (po té pár dní musíte počkat na svou kartu). Budete potřebovat adresu na NZ nebo nabídku od vašeho zaměstnavatele. Ještě před cestou online a po té si jen vyzvednete kartu už po příjezdu.
  2. Pokud plánujete alespoň někdy na NZ pracovat, je potřeba zařídit si Identifikační daňové číslo tzv. IRD, můžete tak udělat osobně na poště na NZ nebo online (aktuální informace) ještě před cestou. Budete potřebovat kopii pasu s vašemi vízy, vyplněný formulář, kopii mezinárodního řidičského průkazu a funkční bankovní účet na NZ. Bez IRD vám nedovolí pracovat.
  3. nákup vozu, dodávky, vanu – často si lidé s WHV nakoupí ojetý vůz, se kterým mohou cestovat, spát v něm, dokonce i vařit. Záleží jen na vašich finančních možnostech. Vzhledem k tomu, že hromadná doprava je na Zélandu velmi omezená a do některých oblastí se bez vozu prostě nedostanete, je to logická volba.
země mnoha krásných jezer - Nový Zéland Working Holiday Visa
Země mnoha krásných jezer

Nákup Vozu

Na Zélandu je velmi běžné, že cestovatelé si zakoupí svou dodávku (i přátelé společně), ve které mohou přespat a se kterou běžně cestují. Přesto, že je na mnoha místech kempování zakázáno, najdete mnoho využití a mnoho míst pro takovýto způsob cestování.

Často lidé v březnu odjíždějí ze země a může se stát, že nabídka vozů bude větší (také před zimou). Je dobré navštívit místní tržiště vozů, které se konají pravidelně např. v Christchurch (největší město jižního ostrova).

Přepis vozu na nového majitele: Stačí jen zajít na poštu s původním majitelem, oba vyplníte svůj formulář (jeden formulář pro původního majitele a jiný formulář pro nového majitele). Doložíte svou identifikaci a mezinárodní řidičský průkaz.

Kde je dobré začít, kde se ubytovat?

Nemusí to tak být vždy, ale lidé rádi začínají na Jižním ostrově příletem do Christchurch. Máte to blízko do nádherných krajin. Každý ostrov má své, přesto jižní ostrov je méně osídlen a je zde mnoho přírodních krás na poměrně malé ploše.

Do začátku se můžete ubytovat v hotelu, penzionu nebo Bed&Breakfast (Booking.com), AirBnb (většinou v soukromém ubytování).

Cesta k Milford Sound Novy Zeland
Cesta k Milford Sound

Také pokud cestujete sami a chcete si sehnat parťáka na cestování, je to jednoduché, stačí vyvěsit zprávu na nástěnce některého z Backpackeru, poptat se na skupinách na FB nebo CS.

Také lidé rádi využívají Couchsurfing (CS – zaregistrujte se raději dávno před cestou na NZ). Jde o tzv. gauč u někoho doma. Předpokládá se váš zájem o danou osobu, místo a že se s nimi pobavíte (proto je lépe alespoň určitá úroveň angličtiny). Komunikujte se svým hostitelem už před cestou, ať víte, co vás čeká a přečtěte si jeho doporučení. Jinak se jedná o skvělý projekt a můžete si udělat skvělá přátelství. Lidé rádi svému hostiteli uvaří nebo mu s něčím pomohou, ale záleží na vás a na vaší domluvě.

Během cest

Pokud se během cestování chcete někde zdržet déle, ať už se jedná o několik dnů či týdnů a jste ochotni nabídnout svou výpomoc někomu druhému výměnou za ubytování, můžete se poptat v některém hostelu, Backpackeru, penzionu, kempu atd. Existují také projekty, které vám v tom mohou pomoci. Např.:

HelpX, Woofing, Workaway, Farmhelpers, HospitalityClub

sbírání kiwi ovoce - Working Holiday Visa Nový Zéland
Sběr Kiwi v Te Puke

Jak na sezónní práci?

Je dobré se předem obeznámit, kde a kdy začíná sezóna, určitá sezónní práce. Jako např. sbírání hroznů kolem Cromwellu ke konci dubna, sbírání jablek v červnu v Hastings, nebo kiwi v Te Puke, v zimních měsících Trimming stromů vinné révy okolo města Blenheim apod.

Stránky, které vám mohou pomoci hledat nabídky práce jsou např.:

SeasonalJobs, Worktheseasons (kde najdete i sezónní kalendář), Seek, BackpackerBoard, PickNZ, SeasonWorkers, Jora,

Kde se sbírá ovoce? Picking Pocket Guide

Osobně u sezónních prací doporučuji práci spíše venku, i kdyby se jednalo o zimní období než práci ve fabrice. Ať si užijete i tu krásnou přírodu, ale samozřejmě je to věc osobních preferencí.

přátelé ze Zélandu - Working Holiday Visa
Cestování po Zélandu, mnoho přátel na cestě

Co je dobré ještě vědět?

  • lidé na Novém Zélandu jsou velmi čestní. Pokud zjistí, že jim v něčem lžete nebo něco zatajutete (ať už jednáte s lidmi nebo úřady), začnou se vám zavírat dveře. Nestojí za to, zneužívat dobrotu místních. Užívejte si dobré lidi a skvělé prostředí.
  • U protinožců jsou roční období obráceně. Pokud přijedete např. na jaře po české zimě, čeká vás další zima na Novém Zélandu. O to lepší budete mít návrat. Přesto zimi nejsou u protinožců příliš tvrdé. Záleží kde ji trávíte. Teplota jde k nule, ale pod bodem mrazu tak možná na horách.
  • Je dobré přijet s již dobrým vybavením na hory. Určitě na NZ můžete sehnat obchod s výbavou pro horskou turistiku, přesto to raději doporučuji nakoupit již v Čechách už kvůli výběru i cenám doma.
Na cestě na trek - Working Holiday Visa Nový Zéland
Na cestě k vodopádům

Vysokohorská turistika

Lidé s Working Holiday Visa mají výhodu od běžných turistů zakoupit si pro Nový Zéland tzv. Hut Pass. Ať už máte rádi vysokohorskou turistiku nebo jen rádi chodíte do přírody či po horách, určitě někdy využijete přespání v horských chatách. Nový Zéland je doslova protkaný sítí turistických tras a chat na jejich trasách a rozcestích, kde můžete přespat. Očekává se od vás malý poplatek. Ovšem pokud se plánujete těmto činnostem věnovat, doporučuji vám spíše pořídit si Hut pass a nemusíte nic řešit. Podívejte se na síť chat, kde jej můžete využít. Hut pass si můžete zakoupit na 6 nebo 12 měsíců. Srovnání cen poplatků za chaty i za pas můžete porovnat zde.

černý písek - pláž Nový Zéland - Working Holiday Visa
černý písek

A jaká byla má osobní zkušenost?

Pamatuji si své první dojmy, jak jsem po příjezdu na Zéland měla pocit, že je to na mě až příliš klidné místo. Do tří dnů jsem řídila neobvykle klidně. Za pár měsíců mi rostly rychleji nehty i vlasy. Přibrala jsem pár kilo. Potkala neskutečné množství nových přátel a dobrých lidí a řešila jak si to ještě protáhnout o další tři měsíce. Docela často jsem stopovala. I když to samozřejmě nikomu nedoporučuji, krásně to vyleštilo a zjemnilo mou intuici. Pár měsíců cestování na NZ jsem si zažila i se svou mámou. Není to úplně obvyklá žena (nemluví anglicky a předtím ještě nikdy neletěla), drobná a tak odvážná. Odevzdala se cestě dobrodružství stejně jako já a dovolím si říct, že ji to dost změnilo, že ji to jakýmsi způsobem ovlivnilo život, na což je hrdá.

Nový Zéland mě velmi ovlivnil…

Zažila jsem zajímavá a pro mě neobvyklá setkání se zvířaty. Jsem sice vegetarián, ale zvířata na Zélandu se obecně méně bojí lidí. A tohle přeji zažít každému. Navštívila a pracovala jsem pro mnoho komunit. Naučila jsem se od nich i od dalších cestovatelů mnoho nového, hlavně po lidské stránce a o tom chtít sdílet s druhými. I když i to už patří k cestování. Vaše názory, preference a hodnoty se prostě změní. Naučila jsem se vystačit si málem, nic nepotřebovat. Novozélandská společnost, i když není dokonalá, není ji lhostejná její příroda a jejich budoucnost. Společnost je velmi čestná. Pokud něco ztratíte, je dost možné, že se vám to vrátí zpět. Navštívila jsem po té mnoho jiných zemí, ale Zéland byl pro mě místem, od kterého jiné společnosti a kultury se mají hodně co učit. I nám by mohli jít v mnoha ohledech příkladem. Když jsem odjížděla, cítila jsem hluboký smutek. A stále udržuji kontakt s místními přáteli.

pozn. Pro zájemce o komunitní život či návštěvu některých komunit na Novém Zélandu – nemohu vám sdělit ani jména či pozice komunit, pro jejich ochranu, nejedná se o turistickou atrakci. Každopádně se od nich můžete naučit spoustu věcí. Nebo pokud umíte něco vy, můžete sdílet vy s nimi. U některých můžete pracovat za ubytování. Přesto bude záležet na tom, kdo jste, jak jednáte s druhými a pokud potkáte ty správné lidi na správném místě. Hodně štěstí

Přečtěte si jak začít žít na Novém Zélandu nebo co navštívit

Přečtěte si o tom jaké je to žít v zahraničí a co vám to přinese

Zpět na ÚVOD
Cape Reinga - WHS Nový Zéland
Cape Reinga

Nelze kopírovat, sorry.

x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security