Maroko – Přečtěte si rady a doporučení na cestu. Může to být skvělá dovolená nebo vyjímečná cesta za dobrodružstvím.
- Kdy navštívit Maroko?
- Co navštívit?
- MAROKO A BEZPEČNOST – na co si dát pozor?
- Kde se ubytovat?
- Kde se bezpečně najíst?
- Jak funguje doprava?
- JAK NAKUPOVAT V MAROKU,
- Co ještě vědět, postřehy.
Maroko je země mnoha vůní, vjemů, hluků a barev. Připravte se na zvuk mešit, na vyzývání k modlitbám, oslíky v ulicích, hlasy pouličních prodavačů a lákačů, tlačenky v ulicích ve špičce, připravte se na smlouvání a hru o peníze.
Maroko se v posledních letech velmi změnilo. Je již více připraveno na turisty a umí prodat svou unikátnost a kulturu. Někoho už tak rozvinutý turizmus může až odradit, ale na druhou stranu je to pro nás bezpečnější země než v minulosti. V posledních letech je Maroko velmi populární pro různé instagramové bloggery, influencery pro svou malebnost a originální exotická zákoutí. Přesto je dobré dát na dobré rady a doporučení a raději si Maroko užít.
Potřebuji Víza?
Češi pro vstup do Maroka nepotřebují víza, stačí vám platný pas. Nemocnice a léky nemají evropskou úroveň, pokud máte pochyby, doporučuji zařídit si cestovní pojištění. (v případě nutnosti vyhledat lékařskou pomoc, doporučuji soukromé kliniky, můžete se informovat v hotelu)
Jak komunikovat?
Potřebujete mluvit cizí řečí na návštěvu Maroka? Pokud se vydáte s cestovkou nebo organizovanou skupinou či přáteli, nejspíš vám bude stačit čeština.
Pokud chcete zažít Maroko na vlastní pěst a umíte nějaký ten základ alespoň jednoho z následujích jazyků (angličtina, francouština, španělština, arabština), jste za vodou a komunikace půjde.
Pokud mluvíte pouze česky, Maroko určitě můžete navštívit, ale bude pro vás vhodnější se dostatečně připravit, znát dobré rady a doporučení. Vše naplánovat a zjistit si jak všechno funguje, jak to chodí, aby vám potom na místě stačila pouze komunikace rukama nohama. V takovém případě doporučuji cestovat raději ve více lidech. Víc hlav, víc ví. Přesto to bude trochu dobrodružství, protože né vše lze naplánovat, né vše je předvídatelné. Je třeba s tím počítat, a udržet si hlavně svůj klid a pohodu.)
Kdy navštívit Maroko?
- nejlépe na jaře (březen, duben) nebo na podzim (říjen, listopad)
- květen, září a červen mohou být ještě fajn, ale červenec a srpen jsou už náročné. Pro Čechy je většinou příliš velké vedro. Zimní měsíce mohou být zajímavé v poušti, ale nedejte se zmást, i v poušti klesá rapidně teplota právě v noci.
Co navštívit?
Jste na dovolené? Nechcete toho moc řešit, mít zařízené hotely, dopravu, tůry, výlety, užít si trochu měst a kultury i trochu ze zajímavostí a přírodních krás? Pokud máte peníze, nejlépe s privátní tour to bude jistota a pohodlí. Můžete vše zařídit už z domova, přes agenturu nebo až podle doporučení z hotelu, od přátel, z internetu apod. V Maroku je to velmi běžný a jistý způsob cestování. Můžete mít přepravu i organizované tour přímo na míru od jízdy na velbloudech až po létání balónem nad horami Atlas. Maroko se tak stane snažší pro cestování a pohodlným místem. Často pak s vámi zachází jak v rukavičkách.
A nebo to můžete vzít na vlastní pěst, což je také velmi hodnotný zážitek a budete mít určitě na co vzpomínat. Většinou se tak víc naučíte o místě a kultuře, protože jste v přímém kontaktu s místními a musíte čelit nečekaným situacím, což vám Maroko dopřeje poměrně často.
Nejvýznamější města
Nejvíce populární jsou města jako Marrakech, čtěte „Marakéš“ , město Fez, Chefchaoen, čtěte „Šefšauen“ – tzv. modré město, Essaouira, čtěte „Isauira“, Casablanca (nejmodernější město), Agadir atd.
Přečtěte si:
- Marakéš – opravdový zážitek
- Rady na cestu do města Essaouira
- nebo O horském údolí Imlil či si udělejte výlet do marocké pouště Merzouga
Pro milovníky historie doporučuji např. : Fez (opevnění s nejstarší univerzitou na světě), Meknes, Marakéš (turisticky nejoblíbenější destinace), Tanger (severní přímořské město), Rabat (hl. město), Ait Ben Haddou a mnoho dalších.
Pro milovníky přírody: Imlil (horské údolí pod nejvyšší horou Tubkal), Merzouga – (písečné duny Erk Chebbi), Zagora (hnědá kamenitá hornatá poušť), Údolí růži, Údolí Ourika, vodopády Ouzoud („Uzud“), Hory Atlas, Hory ve tvaru opičí tlapky a kaňon Dades Gorge, Rajské údolí u Agadiru a mnoho dalších.
Sever Maroka je více zelený, jih suchý s horami různých barev. Úplně na jihu narazíte na písečnou poušť nebo černou poušť – suchá černohnědá oblast bez písku.
Pro milovníky sportu
- Jízda na čtyřkolkách je dostupná na spoustě místech (za Marakéšem, Quarzazate, Merzouga, písečné duny atd.)
- Pro surf, windsurf a kitesurf je populární Essaouira, Agadir a asi nejvíce oblíbené je nejjižněji položené město Dajla(Dachla) pro své ideální větrné podmínky.
- Cyklistika je možná a horská turistika je velmi běžná, jen jste většinou vyžádáni zaplatit si místního průvodce, cesty nejsou značené a podporujete takto místní komunitu. Některé horské oblasti nemusí být pro samotného turistu úplně bezpečné, proto lépe s průvodcem.
- V Maroku je možné také lyžovat v lyžařském středisku Oukaïmeden
Kde se ubytovat?
Maroko má jiný standart ubytování než jsme zvyklí v Evropě a proto následujte tyto rady a doporučení. Pokud si nechcete opravdu připlatit, jděte se svým standartím očekáváním aspoň o trošku dolů, s pokorou, tolerancí a otevřenou myslí a vše bude pro vás více jednodušší.
V Maroku doporučuji vyzkoušet ubytování v některém z typických Riadů. Riad je tradiční budova s okny do vnitrobloku, nikoliv do ulice, je to typický styl budovy se zahradou, dvorkem (bazénem) uvnitř, kde je zachováno soukromí a bezpečnost. V Medině (historickém centru města) to může být pro vás větší divočina, ale o to více autentická zkušenost a máte to blízko k památkám, restauracím a tržištím.
Pro hledání vždy můžete použít klasické zdroje jako TripAdvisor, Booking.com, Expedia, Agoda, AirBnb nebo přímo na stránkách hotelu atd. Vždy doporučuji zhodnotit poměr cena/kvalita (celkové hodnocení). Přečtěte si o vybavení pokoje, prohlédněte si fotky, co v ceně je a není zahrnuto, další poplatky, městské daně apod. Rozhodně si vždy přečtěte hodnocení dalších cestovatelů, ušetříte si tím bolehlav a budete vědět o personálu, čisťotě, bezpečnosti, i zda si domů nepřivezete nějaké breberky.
NAKUPOVÁNÍ
Maroko je o smlouvání a je dobré znát triky a rady jak se nenechat úplně oškubat. Připravte se na to. Maročané mají smlouvání rádi. Pokud vám se to nelíbí, vyberte si raději jinou zemi na cestování, protože tady je to vždy a všude.
Přečtěte si: Tipy a triky jak (ne)nakupovat v Maroku
Jak funguje doprava?
Pokud budete cestovat na vlastní pěst, doprava mezi městy je poměrně jednoduchá. Ale ke vzdálenějším odlehlejším oblastem, dejte na rady a zařiďte si vlastní dopravu nebo zakupte tour – Maroko tak bude pro vás lepším místem.
Taxi
Taxi ve městě – doporučuji s taxametrem jinak musíte smlouvat o ceně, což je standart. Vždy si domluvte cenu předem než nastoupíte a nejlépe vyberte označené auto, ať jste si jisti, že se opravdu jedná o běžný taxík. Cenu za taxík si zkuste vyzjistit už svém ubytování (hotel, někdo místní), vždy se zeptejte na cenu pro turisty a cenu pro místní a zkuste usmlouvat něco mezi.
Autobusem nebo vlakem?
Hromadnou městskou dopravu moc nedoporučuji, většinou je narvána, ale může to být dobrodružství.
Doprava autobusem po Maroku je docela jednoduchá. V Maroku operují také dvě společnosti často využívané turisty a lístky je dokonce možné koupit online (nejméně 2-3 dny předem kvůli uznání mezinárodní platby). Jedná se o společnost Supratours nebo CTM. Jsou dobře zorganizované a je to většinou čisté. Také můžete použít stránku Markoub, ale spíše slouží jen na nákup CTM na poslední chvíli (nemám vyzkoušeno).
Pro pohyb mezi velkými městy nebo až kam je to možné, vlak je dobrá volba. Pokud si koupíte lístek předem, může vás to vyjít o něco levněji. Např. na vlak z Marakéše do Fezu (skoro 7 hodin) jsem si koupila 2.třídu 2 dny předem, cena byla trochu nižší než na poslední chvíli. Dostanete místenku, ale často si lidé sedají jak chtějí, záleží na situaci. Turisté jdou často do první třídy, ale není to až zas tak nutné, není tam velký rozdíl. Vlaky jsou podobné jak v evropě jen s menší čistotou. Lidé byli v pohodě. Dokonce chtěli se mnou sdílet kafe a oříšky.
Gran Taxi – meziměstská doprava
Další variantou jsou tzv. Gran Taxi, které se často nachází venku u autobusové stanice nebo i na jiných místech. Gran taxi je něco jako dálkové/meziměstské taxi, rychlejší a dražší než autobus, vždy se čeká u taxíku až se naplní. Je možné, že se budete trochu mačkat, někteří turisti si občas kupují 2 sedačky nebo nejlépe pokud sdílíte Gran taxi s přáteli.
Vlastní doprava
PRONÁJEM AUTA může být další variantou a nejlepší pokud chcete cestování bez davů a mít svou svobodu. Měl by vám stačit řidičský průkaz z Evropské unie, ale určitě ho mějte fyzicky sebou (předem se informujte). V Maroku je benzín i pronájem cenově jako v Evropě. Jediný zádrhel může být v depozitu, který si vezme firma do zálohy. Může se vám stát, že vám pravědopobně „zablokují“ velkou částku depozitu, i když budete mít kompletní pojištění. To je v Maroku běžné, proto si vyberte raději známější důvěryhodnou společnost s dobrými referencemi. Ale je občas možné i v nějakém více lokálním místě si od někoho místního pronajmout auto jen tak zaplacením na ruku. Bude to chtít ovšem dobrý kontakt.
Hlavní turistické trasy jsou překvapivě s dobrým stavem vozovek. V Maroku se staví nové a nové silnice. Směrem na jih z Marakéše, směr Merzouga nebo Ouarzazate, pojedete přes hory Atlas, kde jsou skoro 2 hodiny cesty úpravy vozovek skrz hory. Poměrně časté jsou policejní kontroly na silnici, často u vstupu do města nebo u křižovatek, u škol apod. Narazíte i na radary. Rychlost se tu opravdu hlídá.
Řízení
Maroko má slušnou síť silnic a cestování tu může být poměrně snadné, přesto je dobré následovat určité rady a doporučení pro vlastní bezpečnost. V některých částech je těžké hledat označení cest, takže rozhodně doporučuji použít GPS. Můžete také zkusit aplikaci offline map s GPS: “Here we go”. V některých oblastech si raději pohlídejte, kde hledat další čerpací stanici. Řízení ve velkých městech jako Marakéš je blázinec, říkají tomu „naučit se vyhýbat druhým“. Hlavně nespěchejte:) Je to podobné jako v Asii, ale tady většinou respektují alespoň dopravní světla. Ale pozor na pruhy, ty se tu moc neřeší a pokud vás předjíždí, často vám nedají o tom vědět. Kde kdo tu pořád troubí. Za volantem buďte připraveni na vše a pořád.
Maroko a BEZPEČNOST
Kde se bezpečně najíst?
Maroko je plné restaurací a kafé, přesto je dobré znát určitá doporučení a poslechnout si nějaké rady. Vždy se pravděpodobně budete rozhodovat podle čistoty a ceny. Pouliční malé restaurace s Marokánci jsou nejlevnější a vaše střeva budou mít pravděpodobně dobrodružství. Kafé a středně drahé turistické restaurace jsou většinou ok, ale také buďte ve střehu. Dražší místa jsou většinou čistá, ale cenově nadsazená a né příliš autentická. Nejlépe nějaký zlatý střed. Maroké pokrmy jako Tajin, Kus kus, Kefta nebo těstoviny, na to většinou narazíte skoro všude. Dýška, zpropitné jsou samozřejmě vítána.
Pokud se necháte zlákat jídlem připravovaném na ulici, raději zvolte něco tepelně zpracovaného a vyberte nějaké čistčí místo (vždy si uvědomte, jestli tam prodavač má kde umít nádobí, které vám dá atd.). Také neznáte kvalitu surovin a to hlavně masa. Když se podíváte okolo, můžete si udělat představu na trzích. Vy znáte své tělo nejlépe, je potřeba zvážit jak vaše tělo pravděpodobně zareaguje.
Pokud chcete navštívit některou z opravdu turistických restaurací, pak můžete do restaurace Nomad, Le Jardin, Kafe Arabe, Spices. Vaří dobře a jsou čisté, ale také patří mezi dražší. Do těchto míst na večeři často potřebujete rezervaci (z recepce hotelu). Osobně mám velmi v oblibě Kafé ATAY. Ale v Marakéši máte na výběr nespočet kafé a všehochuť restaurací se střešními terasami nebo se skrytými zahradami.
Džusy
Pokud budete mít v oblibě ovocné džusy, doporučuji si jen hlídat, že opravdu na to používají jen balenou vodu popř. mléko (s mlékem je to většinou bez problémů). Nedoporučuji kupovat džusy na hl. náměstí DJema El-fna. S čaji většinou není žádný problém, na dobrý mátový čaj narazíte skoro všude. Doporučuji vyzkoušet ovocná batida (mléčný shake). Hlavně avokádové s cukrem je báječná specialitka. Také doporučuji dopřát si dobré kvalitní datle, zkuste se vyhnout pouličním prodejcům, kde se na datle práší celý den. Zeptejte se na recepci hotelu na obchod s kvalitními datlemi. Nebo si přečtěte tipy kde nakoupit dobré datle – takovou chuť u nás v supermarketu nikdy nenajdete a Maroko vám zůstane chutnou vzpomínkou!
Nepijte vodu z kohoutku
Kupujte jen balenou vodu a nejlépe i na čištění zubů, na umývání salátů apod. Vyhnete se mnoha nepříjemnostem, obzvláště lidé s citlivějšími žaludky. Balená voda je levná, není to příliš ekologické, ale v Maroku to moc jinak nejde, seženete ji okolo 5 MAD (cca 13 korun za 1,5L) v malých marockých obchůdkách.
TIP:
Mně osobně na cestu do Maroka dobře slouží probiotika. Ještě pár dnů před cestou začnu jíst slabé dávky probiotik (informujte se u lékaře nebo v lékárně) a v případě nějakých potíží zvýším dávku. To mi vrátí rovnováhu. Je dobré tyto „léky“ i podobné nezbytnosti už přivést sebou. V Maroku léky mají slabší dávky, horší kvalitu nebo je vůbec neseženete.
TIP se SIM CARD:
Evropské výhodné tarify v Africe často neplatí, volání a data vás většinou přijdou velmi draze. Proto doporučuji zakoupit si marockou SIM. Hned na letišti ji často nabízí zadarmo. Kredit s hodinou volání zdarma a 5 GB dat stojí cca 5-7 EUR. Požádejte je, ať vám data aktivují a nastaví oni, abyste se vyhli pozdějším problémům. A vyzkoušejte si to hned. SIM doporučuji pro delší pobyt v Maroku, pokud mluvíte anglicky/francouzky můžete si zavolat třeba do hotelu, když se ztratíte nebo potřebujete radu nebo zavolat agentuře. Nebo když jen chcete být online a mít po ruce své aplikace nebo Google Maps atd.
Co byste měli ještě vědět…
Užijte si pestrost kultury, umění, které je ve všech detailech okolo vás. Pokud se budete soustředit na špínu a nebezpečí, moc si to neužijete. Spíše se budete těšit pryč. Pokud věříte svým pocitům, posloucháte selský rozum a nevystavujete se nějakému zbytečnému nebezpečí nebo riziku, užijete si to. Většinou při první návštěvě Maroka všechno vypadá víc surově, divoce a nebezpečně, po opakovaných návštěvách si na to člověk zvyká a už necítíte takovou potřebu být ve střehu. Hodně věcí funguje úplně jinak. Ale časem si člověk zvykne na všechno.
Postřehy
Všimněte si jak neustále komunikují, vždy a všude… oční kontakt s vámi i mezi sebou, jak jsou propojení. Kultura a zvyklosti jsou velmi odlišné od našich, ale od každého se dá něco naučit. Jako turista se můžete cítit (hlavně ze začátku), že vás všichni chtějí jen obrat. Poznají, že jste v místě noví (i čerství mezi turisty, že jste právě přijeli). Odhadují vaši národnost/ochotu platit – podle oblečení, zevnějšku i chování.
Nezapomínejte, že jejich největší ekonomika jde právě z turizmu (a zemědělství). Za jedním člověkem stojí celá rodina. Nemají důchody, veřejná zdravotní péče je tragická a né všichni si mohou dovolit vzdělání. Ale jakmile se dostanete mezi ně a zjistí, že jste dobrý člověk, uděláte si přátelé. Začínáte vstupovat do jejich komunity a najednou peníze ztrácí na důležitosti. Najednou hrdost a přátelství se stávají důležitější a někdy, když jim chcete zaplatit, to může být pro ně urážkou. Ale to už je na jiné vyprávění…
Dbejte na rady a doporučení a Maroko může být pro vás skvělý zážitek a je dost možné, že se sem rádi vrátíte.