Začít_život_v_Barceloně

JAK ZAČÍT ŽÍT V BARCELONĚ

Začít žít v Barceloně se rozhodlo již mnoho cestovatelů, investorů, lidí z různých koutů světa. Barcelona má velkou popularitu třeba pro své počasí, pláže, architekturu, jídlo, bary, kluby, uměleckou, otevřenou a svobodumyslnou atmosféru, kulturu atd.

Chcete být Expat? Expat je člověk žijící dočasně nebo trvale v zahraničí. Proč vůbec začít žít v Barceloně nebo kdekoliv za hranicemi? Přečtěte si některé důvody, proč to lidé dělají.

Nejčastěji lidé přijíždí za prací nebo za studiem. Pro mnoho studentů programu Erasmus je Barcelona třešnička na dortu. 

Jen pro představu Barcelona je město s 1,6 mil. obyvatel, o něco více než má Praha a s rozlohou 2x menší než má Brno. Na severní část města je připojeno město Badalona a z jihu je to město Hospitalet de Llobregat. Barcelona je na východě obklopena Středozemním mořem a na západě jsou kopce. Město je poměrně kosmopolitní a většinou velmi turistické. Stejně jako v Praze, v hlavních turistických oblastech, středu města a na pláži máte někdy opravdu velké množství lidí.

začít žít v Barceloně

S čím je třeba počítat?

Barcelona pro mnoho místních lidí není Španělsko, ale Katalánsko. Ať už souhlasíte s jednou nebo druhou stranou, je třeba respektovat jejich názor a počítat s častou frustrací místních. Tento konflikt má kořeny dávno v historii. Lidé často vyjadřují svůj názor na ulici různými protesty, stávkami apod. Někdy se může stát, že se zablokuje doprava a nebo se změní situace v oblasti a možná to ovlivní i váš let, pohyb po městě apod. Také se potkáte s lidmi, kteří na vás budou mluvit striktně jen katalánsky.

Jak už bylo řečeno, v Barceloně je poměrně velké množství lidí žijících na celkem malé ploše. Domy se nestaví příliš vysoké a bytová situace není optimální.

začít život v Barceloně - Parque de Ciutadela

Jaká je situace s bydlením?

Jako první doporučuji získat si alespoň dočasné bydlení než se člověk zorientuje jak věci fungují, které části města pro život má radši atd. 

Když chcete začít žít v Barceloně, je třeba připravit se, že najít dobré ubytování není úplně snadná záležitost. Ceny jsou vysoké a kvalita bydllení je často diskutabilní. Proto se připravte, že vám hledání bydlení může nějakou dobu trvat. Ať už se bavíme o sdíleném bydlení (hledáte jen pokoj k pronajmutí) nebo celý byt/apartmán.

Pokud si můžete dovolit utratit nějaký peníz navíc, můžete hledat nové bydlení přes agenturu, často jsou u nich zajímavé nabídky. Jen určitě zaplatíte min. hodnotu jednoho nájmu agentuře.

Pokud se rozhodnete pro pronájem celého bytu, majitel běžně bude po vás chtít výpis z bankovního účtu s důkazem, že máte dost finančních prostředků. Bude chtít vědět, zda máte trvalou práci a budete muset zaplatit minimálně dvouměsíční deposit, což jako počáteční výdaj může být docela vysoké. Smlouva je často na 3 roky, vláda přemýšlí změnit povinnou délku na 5 let. Pokud se obnovuje kontrakt, většinou vám zvýší cenu nájmu, takže čím delší smlouva, tím většinou lépe.

Pokud se rozhodnete pro sdílené bydlení, možností je tu hodně, ale vyhledat dobrý poměr kvalita/cena, vás bude stát určité úsilí a čas.

Díky obrovskému zájmu turistů, omezené kapacitě hotelů a hostelů (Barcelona má povinný limit) a rozkvétajícím AirBnB, jdou ceny bydlení stále nahoru.

TIP:

  1. V zimě v noci teplota klesá pod 7 stupňů a uvnitř budete mít chladno. Začnete si vážit krásného středoevropského centrálního vytápění. Doporučuji hledat byt s dobrým vytápěním a dobrými okny (i kvůli hluku z ulice).
  2. Pokud jste student, bude se vám líbit bydlení blízko centra a blízko veškerého kulturního dění a mnoha studentských bytů jako v sousedstvích Barrio Gotico, Ciutat Vela, Born, Raval (trochu méně bezpečné), l’Eixample. (pozn. Ve starém centru je více švábů, ale ti tu jsou v létě za horkých teplot všude, obzvláště v nižších patrech či přízemních bytech. Je lepší s tím počítat)
  3. Pro hledání sdíleného bydlení, určitě doporučuji nainstalovat aplikaci Whatsapp (používají ji ke komunikaci úplně všichni). Také dobře funguje pro hledání spolubydlení aplikace Badi nebo web Badi, popř. FB groups a další social media.

Další užitečné zdroje na hledání spolubydlení/spolubydlících jsou např.:

PisoCompartido, EasyPiso (je nutná registrace, aby byly dostupné kontakty), Vibbo, Milanuncios, Idealista a FotoCasa (jsou dobrý zdroj i pro hledání apartmánu), etc.

Plaza Espanya - začít žít v Barceloně

Empadronamiento

Jakmile máte adresu bydliště, kde jste se ustálili (není to tedy bydliště přechodné jen na pár dnů/týdnů apod.), můžete si vyřídit tzv. „empadronamiento“. Zaregistrujete se na příslušné městské části (Ayuntamiento), že bydlíte na dané adrese. Dostanete potvrzení tzv. Certificado de Empadronamiento. V případě sdíleného bydlení vám doporučuji požádat majitele nemovitosti o svolení vaší registrace Empadronamiento na jeho adrese. Více informací o registraci na portále pro Barcelonu. Přesto vyřízení Empadronamiento nepatří k urgentním narozdíl od NIE nebo čísla sociálního zabezpečení.

Získání NIE – daňové identifikační číslo

Když už jste se rozhodli začít žít v Barceloně, ještě před započetím kolotoče práce nebo studia, potřebujete adresu bydlení. Dalším krokem je pak zajistit si NIE. NIE je vaše daňové identifikační číslo, které potřebujete pro jakoukoliv práci nebo studium. Jako členové EU nebudete mít proces získání NIE tak komplikovaný jako je pro nečleny.

Přesto není to úplně jednoduché a může to být často velmi frustrující. Získat NIE je pro mě jednou z dosud trochu nepochopených záležitostí. Každý získá NIE za trochu jiných okolností. Pokud si to pořešíte dost v předstihu, někdy může být jednodušší získat NIE už přes ambasádu v Čechách.

Pokud jste už v Barceloně, je potřeba nejprve získat schůzku přes internet u Extranjeria (tzv. Cita previa). Je vydáván omezený počet schůzek, tak se někdy může stát, že strávíte patřičný čas čekáním na dostupnou schůzku.

Na první schůzce vám bude sděleno, co si potřebujete zařídit. Mohou to být např. dvě varianty, které se mohou měnit podle nálady pracovníka, alespoň takový jsem měla občas dojem.

různé cesty jak na to…

  • Můžete si založit privátní zdravotní pojištění (né zrovna levné a s kontraktem min. na půl roku) a doložit, že máte určitý obnos peněz na svém účtě.
  • Nebo si můžete získat od svého budoucího zaměstnavatele potvrzení, že vás zaměstná. Paradoxem je, že bez NIE není lehké sehnat kdo vás zaměstná.
  • Další možností může být řešit to přes Extranjerii menšího města jako Girona. Já měla úspěch přes město Sant Cugat, kde jsem musela projít procesem, frontou, vyplnění papírů, zaplacením poplatků v bance a po té jsem obdržela NIE ve formě A4 papíru. Je potřeba získat ho jako zelenou kartičku, takže se pak člověk stejně musí znovu dostat na Extranjerii do Barcelony, přijít už s vyplněnými papíry a po té se vrátit pro již vyhotovenou zelenou kartičku.
  • Přesto některým lidem (z EU) se podaří zajít na Extranjerii osobně se známým z Katalánska tedy nějakým kataláncem či katalánkou a ti vám mohou pomoci zajistit si NIE přímo na Extranjerii.
  • Další variantou je najmout si agenturu nebo agenta, který to pro vás vyřídí (cena může být okolo 150 eur a více).
  • Někteří lidé si museli první zařídit empadronamiento v místě svého bydliště k získání NIE. Já osobně si jen vyřídila empadronamiento až po roce bydlení na stejném místě a tím se pak mohla i zaregistrovat do zdravotního systému.
Katalánský obchůdek

Číslo Sociálního zabezpečení

Po získání NIE je potřeba zaregistrovat se na úřadě sociálního zabezpečení a požádat o vlastní číslo sociálního zabezpečení. Jedině po té můžete vykonávat zaměstnání.

Nejprve je potřeba získat schůzku online (tzv. Cita previa). Přečtěte si více informací na portále pro Barcelonu.

TIP:

Úřad sociálního zabezpečení vám popř. může vydat vlastní identifikační číslo určené pro jakoukoliv komunikaci s úřady online. K tomuto se můžete vrátit i kdykoliv později, ale pokud si to vyřešíte a zažádáte o něj hned na začátku, vše si urychlíte a usnadníte při řešení s úřady.

Další užitečné informace např. zde na portále pro Barcelonu

Port Olympic - Barcelonská pláž

CatSalut – registrace do zdravotního systému

Po vyřízení „empadronamiento“ se můžete zaregistrovat do zdravotního systému CatSalut.

Nejprve získáte dočasné číslo své zdravotní karty a po několika měsících obdržíte svou zdravotní kartu domů. Od té chvíle můžete navštěvovat doktory ve veřejném zdravotním sektoru a navštěvovat zdravotní střediska CAP. Spadáte pod určitý CAP podle adresy vašeho bydliště.

Schůzku s doktorem si musíte sjednat předem online. Abyste se dostali ke specializovaným doktorům, musíte často první k praktickému lékaři (medico de cabecera). Ten vás doporučí po prohlídce ke specialistovi, pokud to uzná za vhodné.

Veřejný vs. Soukromý zdravotní systém

Veřejný zdravotní systém je do určité míry dostačující, ale moc tu neznám preventivní prohlídky a na operace či specialisty si musíte často vyčkat frontu, která může trvat i pár měsíců. Záleží na urgentnosti. (Tady si uvědomíte jak skvělý zdravotní systém v Čechách máme). Některé služby prostě veřejný zdrav. systém nehradí a musíte si to uhradit sami a pokud chcete urychlit lékařské zákroky nebo mít přístup k lepším klinikám či doktorům, přeskočit fronty apod. doporučuji spíše zařídit si soukromé zdravotní pojištění. Obzvláště pokud tušíte, že budete více potřebovat nějakou tu zdravotní péči v zahraničí.

Pokud máte soukromé zdravotní pojištění, navštěvujete centra a smluvní lékaře své soukromé zdravotní pojišťovny. Né vždy soukromý lékař znamená lepší, CatSalut – veřejný z. systém také nabízí důstojné zdravotní ošetření a vše se odvíjí od urgence vašeho případu. Mnoho lékařů často pracuje pro veřejný i soukromý sektor. Ale rozhodně si se soukromým zdrav. pojištěním můžete zkrátit čekání na výsledek. 

západ slunce - Barcelona

Zaměstnání – kontrakt

Pokud začínáte v novém zaměstnání a dostanete nabídku po zkušební lhůtě na „contract indefinido“, máte vyhráno. Dostáváte trvalý kontrakt. Výhodné je také mít kontrakt přes agenturu nebo získat práci již před příjezdem do Barcelony. V některých pracovních oblastech jako Hosteleria a Turizmus, kde se mění často velký počet lidí, buďte připřaveni na krátké pracovní kontrakty. Většinou je běžné dostat kontrakt jen na 3-6 měsíců a po té se kontrakt znovu obnovuje nebo prodlužuje na stejně dlouhou dobu. Po uplynutí jednoho roku vás vyhodí nebo dají kontrakt trvalý (contrato indefinido).

S trvalou smlouvou příchází více jistoty a platíte o i něco vyšší daně. Po přechodu na contrato indefinido může dojít k nižší finální částce na výplatě. Ale od trvalé smlouvy člověk může trochu zpohodlnět, protože zaměstnavatel to už nemá tak jednoduché se vás zbavit. Pokud se rozhodnete odejít a není ve smlouvě stanoveno jinak, běžně musíte dát vědět minimálně 14 dní dopředu. Pokud se s vámi rozloučí zaměstnavatel, je tam často nárok na odstupné tzv. Indemnizacion (určitá částka za každý rok se zaměstnavatelem). Pokud jste vyhozeni ze zaměstnání a máte odpracováno minimálně jeden rok, máte nárok na podporu od státu (tzv. paro). Pokud odejdete z práce sami, nárok na podporu od státu nemáte. 

Jazyk

Většina Barceloňanů jsou bilingual, mluví španělsky a katalánsky (nebo jim alespoň rozumí). Se znalostí španělštiny už od začátku to bude samozřejmě nejlepší. Ale abyste mohli začít žít v Barceloně, do začátku vám bude stačit angličtina. Pokud ale člověk nechce žít jen v omezené bublině cizinců, je třeba se naučit španělštinu či katalánštinu. Bez toho se nikdy skutečně neintegrujete. Jste jakoby stále odpojen/a od místních.

Každopádně Barcelona je v Katalánsku a lidé ocení, když se učíte jejich jazyk – katalánštinu. Nebo máte alespoň snahu. Katalánci nejsou Andaluzané, jsou přece jenom trochu rezervovanější a s jazykem se vám dveře více otvírají. 

Místní obyvatelé si v minulosti zažili mnoho zákazů mluvit katalánsky a na svůj jazyk jsou patřičně hrdí. Do určité jazykové úrovně můžete získat i kurzy zdarma prezenčně i virtuálně a to na stránkách Consorci per a la normalitzacio Linguistica. Také zde existuje síť dobrovolníků nabízejících pomoc k procvičování katalánštiny, více informací na stránkách organizace VXL.

Katalánci - Barcelonský život

Bezpečnost ve městě

Pokud jste se rozhodli začít žít v Barceloně, je potřeba si uvědomit, že se jedná o evropskou metropoli s velkým množstvím turistů i cizinců z různých koutů světa. Není tu vyloženě nebezpečná oblast, ale jsou městské části, které jsou více nebo méně bezpečné. Např. centrální část Raval v noci není nejlepší místo na procházení. Je to vždy o tom nedávat lidem příležitost, ať už v noci na určitých místech nebo ve dne svou nepozorností u kapsářů.

Kapsáři

Město je kapsářů bohužel plné, nejvíce v centrálních částech Passeig de Gracia, La Rambla a všechny turistické oblasti včetně metra, autobusů apod. Kapsáři často pracují ve skupinách. Čím více vypadáte jako běžný turista tzv. giri, tím více budete přitahovat pozornost kapsářů. I druh batohu, který nosíte si může říkat o pozornost. I to, že jste v obchodě s velkým množstvím lidí a není tam ochranka u vstupu, může lákat kapsáře nebo kapsářku. Došlo i na fyzické útoky od kapsářů. I na ulici se tu a tam stane vytrhnutí kabelky, strhnutí šperku a útěk pachatele. Bohužel je to docela běžné, protože policie má omezené kompetence v tomhle tématu a město asi neví co s tím.

Triky

Kapsáři se soustřeďují na turisty, ale pokud nevypadáte vyloženě jako místní, můžete počítat tu a tam s pokusem, i když tu žijete roky. Nejčastějšími místy jsou však metro, výstupy z metra (schodiště), eskalátory. Oblíbený trik je, že někdo před vámi zbrzdí levou stranu fronty na eskalátor, někdo za vámi vás natlačí dopředu a ten stejný nebo jiný za vámi vás zkouší mezitím obrat. Velmi časté je i zmizení batohu, kabelky, který si odložíte vedle sebe v baru či restauraci. Oblíbená jsou ovšem víc ty turistická místa, restaurace a kluby. Obzvláště čím lepší telefon máte nebo čím více bezbraným dojmem působíte, můžete lákat druhé. Je to smutné, ale děje se to často. Dejte si pozor v určitých situacích na velký shluk, chaoz, kdy probíhá v okolí nějaká „scéna“, hádka apod. Často se tím může někdo ze skupiny zlodějů snažit odlákat pozornost a mezitím jiní kradou.

Stávky a protesty

Tohle se tu prostě děje. Patří to k místu i ke kultuře. Lidé jsou zvyklí vyjádřit svůj názor a jít do ulic pokud je to nutné. Barcelona má nádech rebelství a boje za svobodu a v lidech je to tu do morku kostí. Tu a tam se tedy setkáte s nějakou stávkou nebo protesty, ať už politickými nebo jinak tématickými. Jako cizinec se nemusíte bát, není to pro vás nebezpečné. Stávka a protesty většinou znamenají dočasné zatarasení nějakých bloků či silnic, změny ve frekvenci spojů hromadné dopravy hlavně metra apod. Pokud byste se ocitli u nějakých potyček či bojů s policií, rozhodně se tomu vyhněte už z dálky. Děje se to zřídkakdy (záleží na momentální situaci sporu Katalánské a Španělské vlády), ale je třeba s tím počítat.

Lidé a kultura

Barcelona je město velmi zajímavé, plné různorodé architektury, populárních turistických míst, pěkných pláží (I když místní raději jezdí ven), mnoha zajímavých klubů, gurmánských restaurací atd. Za zmínku také stojí velké populární hudební festivaly Primaverasound a Sonar, divadelní festival Grec, Jazz Voll Damm festival, srpnový pouliční festival Fiesta de Gracia a mnoho dalších. Můžete zhlédnout doporučení z redakce TimeOut.

Lidé jsou v Katalánsku ve srovnání s jinými částmi Španělska poměrně chladnější a rezervovanější. Ale ve srovnání se střední nebo severní Evropou, jsou Katalánci stále velmi společenští a vřelí. Obecně jsou přátelští a otevření, připraveni komunikovat s kýmkoliv kdekoliv pokud je k tomu vhodná příležitost a chuť. Katalánci jsou také pracovití a podnikaví. Barcelona má mnoho StartUp společností, mladých podnikatelů a vynalézavých produktivních lidí. Lidé tu mají rádi dobré jídlo, své festivaly a slavnosti, své tradice a jsou patřičně hrdi na svůj původ.

kino na pláži - Barceloneta

Začít žít v Barceloně? Ale jak se seznámit?

Je zde zajímavá komunita umělců jak místních tak z různých koutů světa. Je tu poměrně velká komunita cizinců, kteří si vybrali Barcelonu k dočasnému životu a po určité době se vydají jinam. Ale díky Brexitu i jiných okolností jsou tu také cizinci, kteří tu prostě chtějí žít.

Seznámit se, je snadné, když znáte lidi, už tu máte přátelé, známé nebo rodinu. Přes Erasmus jde seznamování také rychle. A pak už je to jen o lidech. Ale co když nikoho neznáte? Dnes už je snadné seznámit se i pomocí různých aplikací nebo sociálních médií jako přes Facebook groups apod. Velmi populární je např. aplikace Meet Up, kde se můžete podle svých zálib a preferencí účastnit různých aktivit, kurzů, událostí, koncertů a potkat nové lidi. Také jsou tu velmi běžné Language exchange, takže na praktikování jazyka a jeho rozvoj máte mnoho příležitostí.

Už jste četli proč vůbec začít žít v zahraničí? Přečtěte si některé důvody, proč to lidé dělají.

ZPĚT NA DOMOVSKOU STRÁNKU

Nelze kopírovat, sorry.

x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security